Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

+7
Borixon911
Cristanov
emielek
Fores
gokusiek
Stravi
koszmarek
11 posters

Go down

PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

Pisanie by koszmarek Nie Lis 16, 2014 12:34 am

Jak już wiecie niedawno zamknęliśmy (warsztatem nr 16) temat absolutnych podstaw programowania/algorytmowania. To jest dobry moment na to, abyśmy odświeżyli nasze priorytety w projekcie. 

Kto ma ochotę niech pisze jakie akcje (np. organizacyjne) powinniśmy podjąć w pierwszej kolejności, czym powinniśmy się zajmować w naszej grupie itd. 

Propozycje (dowolną ilość!) priorytetów proszę zgłaszać hasłowo (np. hasło "przebudujmy dysk google Madagaskaru!" czy coś w tym stylu). Do tego sugeruję dodać dowolnie długie uzasadnienie dlaczego powinniśmy realizować daną propozycję (od zgłaszającego zależy na ile w tym opisie chce być zwięzły a na ile chce wejść w detale). Chodzi o to, że nie będziecie przekonywać do swojego pomysłu mnie (bo ja zrzekam się prawa do głosu w ankietach :p), ale będziecie przekonywać całą resztę uczestników którzy się zainteresują tym wątkiem oraz finalnie będą głosować na wybrane przez nich propozycje.

Dla propozycji (akcji) które wybierzemy powstaną docelowo osobne wątki na forum, gdzie już wejdziemy "w bebechy" akcji (tam będziemy dogadywać szczegóły oraz wydzielać konkretne zadania do wykonania).

W tym wątku obowiązuje pełna swoboda dyskusji (można popierać pewne pomysły czy sprzeciwiać się innym itd.) , bo w drugim etapie czeka nas głosowanie (ono z kolei będzie się rządzić sztywnymi regułami).

Szacuję w tej chwili, że priorytety grupy "Madagaskar" będziemy odświeżać raz na kwartał, ale to się jeszcze zobaczy.

Głosowanie dla tego wątku odbędzie się w dniach 23-29 listopada .


Ostatnio zmieniony przez koszmarek dnia Pon Wrz 21, 2015 2:03 pm, w całości zmieniany 4 razy
koszmarek
koszmarek
Lider grupy "Madagaskar"
Lider grupy

Liczba postów : 596
Join date : 25/10/2012

Powrót do góry Go down

PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Re: PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

Pisanie by koszmarek Nie Lis 16, 2014 12:56 am

To może ja pierwszy ;p ;p

Propozycje priorytetów które zgłaszam poniżej są w "worku zadań" w folderze "ważne" naszego dysku google. Oczywiście po głosowaniu struktura tego "worka" się zmieni.

Oto moje propozycje:

  • SKRÓCENIE wymaganych TERMINÓW ZALICZANIA warsztatów - Od 2012 roku projekt miał charakter bardzo lekki, mało wymagający (hobbystyczny). Od stycznia 2015r nastąpiłoby przyspieszenie wymaganego tempa zaliczania warsztatów (to na jakich zasadach, dogadamy wszyscy na dalszym etapie). Celem tej zmiany jest szybszy przyrost uczestników w pełni wyszkolonych (z bieżących laborek) którzy tym samym będą mieli możliwość (czas) włączać się w dalszy ROZWÓJ projektu.
  • Wprowadzenie wszystkim uczestnikom WYMOGU udziału w PRACACH ROZWOJOWYCH projektu - projekt ma duże szanse na rozwój jeżeli docelowo każdy z około 100 os grupy będzie poświęcał na ten cel ŚREDNIO choćby 1 godzinę pracy własnej MIESIĘCZNIE. Aby uzyskać ten efekt, pojawi się wymóg powalczenia w akcjach rozwojowych o punkty w „rejestratorze” (trzeba „rozruszać” nasze towarzystwo ;p ! ).
  • PRODUKCJA kolejnych WARSZTATÓW -
    Wydaje się oczywiste, że „Madagaskar” nadal ma się opierać na produkcji laborek treningowych. Wystawiam ten priorytet , aby przekonać się w głosowaniu na ile ta forma działalności jest dla Was ważna względem innych, nowych tematów.
  • Utworzenie SPISÓW TREŚCI dla wszystkich warsztatów -
    Grupa „Madagaskar” potrzebuje również ZAAWANSOWANYCH programistów (aby wspierali rozwój projektu). Trzeba im usprawnić przejście przez obowiązkową ścieżkę zaliczania wszystkich warsztatów w „Madagaskarze”. Ważne aby osoba znająca już zagadnienia z warsztatów w3-w16 NIE musiała „mordować się” łącznie z 900 min wyprodukowanego już wideo . Zamiast tego taka osoba będzie miała do dyspozycji szczegółowy spis treści z listą zagadnień oraz podanym dokładnym czasem na wideo gdzie to zagadnienie jest omawiane. Taki zaawansowany uczestnik będzie mógł wtedy przejrzeć sobie na wideo tylko wybrane, interesujące go zagadnienia, po czym od razu przystąpić do pisania obowiązkowej aplikacji zaliczeniowej/egzaminacyjnej zgodnie z zadaną specyfikacją.
  • PROMOCJA projektu w Internecie -
    Na forum (jeżeli zaaprobujecie tą akcję) dogadalibyśmy jakimi sposobami zwerbować min 50 kolejnych rekrutów do projektu. (posty na forach programistycznych, mechanizmy reklamy na kanale „Youtube” itp. , konto projektowe na "Twitter" , "Facebook" , "AddWords" itp .). CEL akcji: potrzebujemy jeszcze więcej "świeżej krwi" w projekcie (tak aby zapełnili max 100 miejsc dla studentów, max 50 miejsc "zespołu wsparcia" + nawet zbudowali kolejkę oczekujących (m.in w celu wzmocnienia dyscypliny istniejących uczestników). Musimy jak najszybciej (rotacją) mieć w składzie tylko (choćby minimalnie) aktywnych uczestników.
  • Utworzenie w projekcie GAŁĘZI DEWELOPERSKIEJ (programistycznej) -
    Warto rozważyć , czy może już jest dobry moment na to aby otworzyć taką nową (NIEOBOWIĄZKOWĄ!) działalność w projekcie. W takiej „gałęzi deweloperskiej” chętni uczestnicy po pierwsze zadecydowaliby jaką pierwszą aplikację/projekt oprogramować (Informacyjny serwis Webowy „Madagaskaru” ??), korzystając z wiedzy wybiegającej znacznie poza aktualnie wyprodukowane warsztaty szkoleniowe.Następnie ta sama grupa desperatów ;p będzie planować (w wydzielonej gałęzi na forum) kolejne kroki (np. wybór technologii ?, konfiguracja serwera kontroli wersji ? np. GIT ?, konfiguracja serwera ciągłej integracji ? np. Jenkins lub Cruise Control ?, planowanie pierwszych tasków programistycznych itd.). … czyli staralibyśmy się (na tyle na ile potrafimy) prowadzić tzw. „team development” zgodnie z aktualnymi standardami. Może warto spróbować uruchamiać taką gałąź projektu bez stresu o rezultat i czas wykonania pierwszej aplikacji (co najwyżej stwierdzimy że popełniliśmy falstart).
  • Dogranie LEKTORA do wszystkich warsztatów - Warsztaty ogólnie mają bardzo dobrą opinię ( https://madagaskar.forumpolish.com/f8-5-opinie-uczestnikow-o-szkoleniu-w-madagaskarze ), ale ludziska przeklinają głównie brak lektora. Pierwsza ścieżka lektora do warsztatu 15 została nagrana przez uczestnika „dkrun”. Przetarł on kompletną procedurę jaką trzeba wykonać (łącznie z konfiguracją oprogramowania do nagrywania oraz montowania głosu). Trzeba będzie (w grupie) opracować dalszą ścieżkę postępowania zmierzającą do nagrania lektora dla RESZTY warsztatów. Po pierwsze trzeba będzie rozważyć możliwość zaangażowania z grupy „Madagaskar” KILKU chętnych lektorów (celem przyspieszenia akcji). W dalszej kolejności zweryfikować predyspozycje ochotników (próbnymi nagraniami), dopracować procedurę obsługi Audacity, zlecić zadania lektorom itd.

Podsumowując moje propozycje: jeżeli się nam wszystkich wprowadzić skuteczne rozwiązania procesowe/systemowe dla mojej pierwszej i drugiej propozycji, to resztę tematów zaczniemy wykonywać/wdrażać coraz szybciej (bo coraz więcej uczestników zacznie włączać się w rozwój projektu).

Czekam na Wasze opinie no i czekam na Wasze propozycje nowych priorytetów/akcji w projekcie. Zbuduję na końcu kompletną listę propozycji i zagłosujemy.
koszmarek
koszmarek
Lider grupy "Madagaskar"
Lider grupy

Liczba postów : 596
Join date : 25/10/2012

Powrót do góry Go down

PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Re: PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

Pisanie by dawidg87 Nie Lis 16, 2014 10:05 am

No to moje propozycje:

  • Utworzenie w projekcie konkursu rywalizacyjnego -  czyli coś dla tych co chcą się dodatkowo wykazać, czyli co miesiąc np. losowo wybrany uczestnik z tych najbardziej zaawansowanych madagaskarowiczów w jakiś konkretny dzień wysyła do użytkowników z danego szczebelka zaawansowania ("kwalifikacja na podstawie ilości zaliczonych warsztatów") specyfikację jakiegoś bardziej złożonego programu do napisania, bez żadnych podpowiedzi. Uczestnicy mają np. 7 dni na napisanie projektu i odesłanie do sprawdzenia. Na tej podstawie można by zrobić jakiś ranking "Praca po godzinach" i oceniać w jakim czasie od wysłania użytkownik odpowiedział, czy kod jest optymalnie napisany i czy działa jak chciał tego autor pisząc specyfikację. A wszystko to aby wyłonić ukrywających się geniuszy  Idea  Very Happy
  • Dodanie czatu do forum - krótka wymiana zdań pomiędzy zalogowanymi zawsze dobrze wpłynie na wzajemne relację pomiędzy uczestnikami projektu, alternatywnie irc albo coś podobnego.


Co do propozycji koszmarka podpisuję się obiema rękami i nogami pod nimi Very Happy

dawidg87

Liczba postów : 19
Join date : 18/10/2013

Powrót do góry Go down

PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Re: PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

Pisanie by Stravi Nie Lis 16, 2014 11:04 am

Hej, to ja może odpowiem na wasze propozycje.

SKRÓCENIE wymaganych TERMINÓW ZALICZANIA warsztatów - śliski temat po względem czasu - każdy ma go mniej lub więcej - zostawiłbym tak jak jest, a ludzie jak będą chcieli i mieli czas to przyspieszą - pomogą na pewno w tym spisy treści, ale generalnie temat do otwarcia w osobnym wątku

Wprowadzenie wszystkim uczestnikom WYMOGU udziału w PRACACH ROZWOJOWYCH projektu - wątek do otwarcia. Można by np. zwolnić osobę z aktywności jeżeli zaliczyła w tym miesiącu przynajmniej 2 laborki.

Poniższe 3 do obgadania w osobnych wątkach:
PRODUKCJA kolejnych WARSZTATÓW
Utworzenie SPISÓW TREŚCI dla wszystkich warsztatów
PROMOCJA projektu w Internecie

Utworzenie w projekcie GAŁĘZI DEWELOPERSKIEJ (programistycznej) - jak najbardziej jetem za - to może być bardzo dobry punkt do rozwoju i zgrania całego zespołu

Dogranie LEKTORA do wszystkich warsztatów - sporo pracy, a może wystarczy muzyka w tle?

Utworzenie w projekcie konkursu rywalizacyjnego - z mojego punktu widzenia: nie mam za dużo czasu i wolałbym ten czas poświęcić na rozwój projektu, a nie wyścig, który nic nie da całemu zespołowi. Aczkolwiek zgłaszanie zapotrzebowania na soft byłoby fajne - może ktoś dla własnego rozwoju będzie chciał coś takiego napisać.

Dodanie czatu do forum - jak najbardziej jestem za!

Stravi
Lider Rozwoju Oprogramowania "Madagaskaru"
Lider Rozwoju Oprogramowania

Liczba postów : 92
Join date : 01/03/2014
Age : 34
Skąd : Gdańsk

Powrót do góry Go down

PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Re: PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

Pisanie by gokusiek Nie Lis 16, 2014 1:30 pm

Ewentualnie zamiast rywalizacji utworzyć zwykłe "Zadania domowe" , tak jak pisał dawidg87, zadania pogrupowane względem poziomu zaawansowania , krótka opisówka. Programy mogłyby wykorzystywać w niedużym stopniu zagadnienia które jeszcze nie zostały poruszone ale w opsiówce podane zostało by o co chodzi dzięki czemu zdobyta wiedza zostanie utrwalona , a można będzie zawsze się czegoś nowego nauczyć.

gokusiek

Liczba postów : 18
Join date : 08/03/2014

Powrót do góry Go down

PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Re: PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

Pisanie by Fores Nie Lis 16, 2014 1:40 pm

dawidg87 napisał:No to moje propozycje:

  • Utworzenie w projekcie konkursu rywalizacyjnego -  czyli coś dla tych co chcą się dodatkowo wykazać, czyli co miesiąc np. losowo wybrany uczestnik z tych najbardziej zaawansowanych madagaskarowiczów w jakiś konkretny dzień wysyła do użytkowników z danego szczebelka zaawansowania ("kwalifikacja na podstawie ilości zaliczonych warsztatów") specyfikację jakiegoś bardziej złożonego programu do napisania, bez żadnych podpowiedzi. Uczestnicy mają np. 7 dni na napisanie projektu i odesłanie do sprawdzenia. Na tej podstawie można by zrobić jakiś ranking "Praca po godzinach" i oceniać w jakim czasie od wysłania użytkownik odpowiedział, czy kod jest optymalnie napisany i czy działa jak chciał tego autor pisząc specyfikację. A wszystko to aby wyłonić ukrywających się geniuszy  Idea  Very Happy

Uwazam, ze jest to calkowicie niepotrzebne. Sama sciezka szkoleniowa sprawdza kto co umie. A czas uczestnikow lepiej wykorzystac na prace, ktora cos wniesie do projektu, niz na dodatkowe 'testy'?

dawidg87 napisał:
  • Dodanie czatu do forum - krótka wymiana zdań pomiędzy zalogowanymi zawsze dobrze wpłynie na wzajemne relację pomiędzy uczestnikami projektu, alternatywnie irc albo coś podobnego.

  • Jak najbardziej za! Mam tez nadzieje, ze w koncu wroci Teamspeak dla projektu.



    Stravi napisał:Hej, to ja może odpowiem na wasze propozycje.

    SKRÓCENIE wymaganych TERMINÓW ZALICZANIA warsztatów - śliski temat po względem czasu - każdy ma go mniej lub więcej - zostawiłbym tak jak jest, a ludzie jak będą chcieli i mieli czas to przyspieszą - pomogą na pewno w tym spisy treści, ale generalnie temat do otwarcia w osobnym wątku


    A ja uwazam, ze jest to bardzo dobry pomysl. Przy obecnych czasach jest zbyt luzno, nie traktuje sie tego, az tak powaznie. Widze to na przyklad po sobie. Wiedze mam duzo wykraczajaca poza obecne wyprodukowane warsztaty, a mimo tego nie pozdawalem jeszcze wszystkich, bo zawsze zajdzie sie cos wazniejszego. A przy krotkich czasach uczestnik projektu bardziej sie 'wgryzie' w grupe, przez co caly projekt wejdzie do rzeczy 'waznych'.

    Stravi napisał:
    Dogranie LEKTORA do wszystkich warsztatów - sporo pracy, a może wystarczy muzyka w tle?

    Lektor to najwiekszy minus poprzednich warsztatow, warsztaty w obecnej formie moze sa atrakcyjne pod wzgledem merytorycznym, ale odpychaja ich wygladem. Lektor jest obowiazkowy, muzyka w niczym nie pomoze. Jak ktos chce muzyke to sam odpali cos w tle.
    Fores
    Fores

    Liczba postów : 73
    Join date : 30/05/2013
    Age : 33
    Skąd : Katowice

    Powrót do góry Go down

    PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Re: PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

    Pisanie by emielek Nie Lis 16, 2014 4:28 pm

    SKRÓCENIE wymaganych TERMINÓW ZALICZANIA warsztatówja też jestem za. Miesiąc to za długo na jeden warsztat. W pierwszym czy drugim miesiącu uczestnictwa w Madagaskarze miałem prawie cały czas dwa czy trzy warsztaty do przodu, a startowałem praktycznie jako laik po jednomiesięcznej nauce C++.


    Wprowadzenie wszystkim uczestnikom WYMOGU udziału w PRACACH ROZWOJOWYCH projektu - tu nie jestem specjalnie przekonany. Jako grupa jesteśmy w stanie zapewnić 100 osobom co miesięcznie prace rozwojowe? Może odstraszać. Zamiast tego uważam za dobry pomysł Utworzenie w projekcie GAŁĘZI DEWELOPERSKIEJ (programistycznej). Marchewką nie kijem^^. Jedni mają jakieś punkty w rejestratorze inni nie. Spróbujmy coś wspólnie napisać, jak wypali to może korzyści zachęcą uczestników do większego angażowania się. Jak nie wypali to tak jak pisze koszmarek uzna się to za falstart ale wg mnie i tak ze sporymi plusami. Udział w akcji bojowej to coś więcej niż trening na strzelnicy^^. Po za tym będziemy to mogli wykorzystać przy ewentualnej PROMOCJI projektu w Internecie. Czym innym jest projekt szkoleniowy gdzie można się uczyć kolejnych zagadnień, czym innym projekt, który w miarę szybko pozwoli chociaż w drobnym stopniu uczestniczyć w tworzeniu konkretnego projektu. 


    PRODUKCJA kolejnych WARSZTATÓW - tu też jestem za. Można by nawet wyodrębnić wyspecjalizowane grupy (jedni planują jaki materiał i np jakie będą aplikacje treningowe + zaliczeniowa, inna pisze program, inna wyłapuje błędy itp). Jeśli, któraś grupa kończy swój udział nad jednym warsztatem to bierze się za drugi. Oczywiście czas dla każdej grupy powinien być tak dobrany żeby ludzie nie musieli rzucać pracy i się rozwodzić^^.
    Można by też zacząć część edukacji przerzucać na uczestników, jakieś w miarę proste zagadnienia np. właściwości.


    Utworzenie SPISÓW TREŚCI dla wszystkich warsztatów - tu też jestem za. Na pewno ukróci sytuacje w stylu "kurcze coś takiego było w tym filmiku.... a może w tym drugim?"


    Dogranie LEKTORA do wszystkich warsztatów - tu też jestem za, znacznie usprawnia to naukę.


    Utworzenie w projekcie konkursu rywalizacyjnego - pomysł nie jest zły, tylko nie wiem czy nie okazałby się zbyt absorbujący dla niektórych uczestników. Ktoś może brać udział w produkcji warsztatu, być egzaminatorem do tego w przypadku części uczestników dochodzi praca (+może jeszcze studia), rodzina, a jeśli przejdzie pomysł z gałęzią deweloperską to może być ciężko i tak z czasem. Ewentualnie może utworzyć luźny dział na forum, którym opiekowałyby się chętne osoby: ktoś ma pomysł na ciekawą aplikację, konsultuje to z opiekunami, wrzuca na forum i chętni biorą się za pisanie. W późniejszym czasie można by ciekawe propozycje aplikacji wykorzystywać (po rozbudowaniu lub nie) np. w kolejnych warsztatach. A może się też trafić na tyle ciekawa propozycja że skorzysta z niej gałąź deweloperska.


    Dodanie czatu do forum - też jestem za, powinno to znacznie uprościć komunikację. Teamspeak padł ale może, ewentualne: skrócenie czasu na laborkę + gałąź deweloperska + tematy do samodzielnej nauki spowodują, że ruch na nim siłą rzeczy będzie odpowiednio duży.


    Ostatnio zmieniony przez emielek dnia Pon Lis 17, 2014 9:14 am, w całości zmieniany 1 raz

    emielek

    Liczba postów : 27
    Join date : 04/02/2014
    Age : 40

    Powrót do góry Go down

    PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Re: PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

    Pisanie by koszmarek Nie Lis 16, 2014 6:50 pm

    Spodziewałem się , że będziecie mieli sporo wątpliwości co do głównie nałożenia wymagań uczestnikom na udział w akcjach rozwojowych. Ja nie chcę Wam teraz dokładnie naświetlać jak sobie to wyobrażam (wchodzić w tym wątku w "bebechy" tematu) bo nam się rozjedzie dyskusja. Mam wizję ;p tego jak skutecznie aktywować do wspierania projektu (wierzę że są to mechanizmy zdroworozsądkowe, nie odstraszające uczestników ... ale jednak filtrujące tych, co stracili zainteresowanie projektem). Namawiam Was a razie do tego abyście wstępnie na to zagłosowali. Założę wtedy osobny wątek, tam dogadamy szczegóły i tam najwyżej wspólnie dojdziemy do wniosku że pomysł zadziała, albo nie. 

    Podobie chopy i dziewczyny Was cisnę koniecznie zagłosujcie w przyszłym tygodniu na  dogadania nowej formuły laborek. Im dalej w las tym bardziej wykończy producenta kręcenie wideo warsztatów. Nie skazujcie mnie proszę :p na koordynacje robót wokół kręcenia filmów na bardzie zaawansowanych etapach szkolenia.

    Też obawiam się pomysłu "konkursu rywalizacyjnego" (tu się obawiam zagubienia standardu nauczania, że nam się coś gdzieś rozjedzie, że egzaminatorzy dość chaotycznie będą aktywowani do takich akcji), ale tu sytuacja może być podobna: dawidg87 może mieć dobry pomysł jak to zrobić i to też się dogada w osobnym wątku, jak w głosowaniu wpadnie to np. w 1 z 5-ciu pierwszych priorytetów projektu.

    Jeżeli jednak będziecie czemuś przeciwni, to słuchajcie głosu serca ;p i nie głosujcie na to (nie będę pamiętliwy :p ) ... podchodzę to sprawy względnie :p na luzie nastawiłem się mentalnie na to że będę realizował scenariusze nie do końca zgodne z moimi scenariuszami.


    Ostatnio zmieniony przez koszmarek dnia Nie Lis 16, 2014 7:46 pm, w całości zmieniany 1 raz
    koszmarek
    koszmarek
    Lider grupy "Madagaskar"
    Lider grupy

    Liczba postów : 596
    Join date : 25/10/2012

    Powrót do góry Go down

    PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Re: PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

    Pisanie by Cristanov Nie Lis 16, 2014 7:34 pm

    Skrócenie terminu zaliczania warsztatów to dobry pomysł. Przyda się trochę dyscypliny w szeregach. Wyjdzie to na dobre nie tylko dla projektu, ale i dla uczestników. A żeby było co zaliczać to oczywiste jest że należy produkować kolejne warsztaty. I to jest bardzo ważne, bo tylko dobrze wyszkoleni ludzie mogą stworzyć zespół, który będzie w stanie zrealizować jakiś poważniejszy projekt, a to jest według mnie najważniejsze. Po to się przecież uczymy żeby tą wiedzę jakoś wykorzystać. Dlatego uważam że stworzenie gałęzi deweloperskiej to genialny pomysł i w zasadzie to najlepsza ścieżka rozwoju dla madagaskaru. Podsumowując. Więcej dyscypliny, więcej wiedzy i dużo więcej praktyki Smile

    Widzę że pomysł konkursu rywalizacyjnego się nie specjalnie podoba, a ja zaledwie kilka dni temu znalazłem świetny sposób na pobudzenie szarych komórek: http://pl.spoj.com/ Wydaje mi się że uczestnicy żądni rywalizacji znajdą tam coś dal siebie Smile
    Cristanov
    Cristanov

    Liczba postów : 11
    Join date : 04/05/2014
    Skąd : Zakopane

    Powrót do góry Go down

    PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Aktualne PRIORYTETY grupy "Madagaskar" - etap 1 z 2 (dyskusja)

    Pisanie by Borixon911 Pon Lis 17, 2014 12:01 am

    SKRÓCENIE wymaganych TERMINÓW ZALICZANIA warsztatów
    Bardzo dobry pomysł, tym bardziej że większość z nas i tak posiada po kilka kart przedłużenia.

    Dogranie LEKTORA do wszystkich warsztatów.

    Jestem za. Co do podkładu myślę że jest zbędny, głównie podczas wypowiedzi lektora, kiedy to najważniejsze jest skupienie.

    Dodanie czatu do forum
    Dobry pomysł - niektórzy wolą pisać niż rozmawiać  (ja również)

    PRODUKCJA kolejnych WARSZTATÓW
    Myślę że moglibyśmy produkować kilka warsztatów jednocześnie.
    np . jeżeli idziemy w stronę aplikacji webowych:

    - tworzymy warsztaty jednocześnie np.  z c#, css, jquery,sql-a itp angażując tym samym większą grupę madagaskarowiczów.

    Utworzenie w projekcie dodatkowych zadań, ćwiczeń - nie punktowanych.
    Do każdego warsztatu można by dodać  przykładowe opisy aplikacji,które można napisać z aktualnego poziomu wiedzy. Tak poprostu aby uczestnik mógł sam się sprawdzić, poćwiczyć. Ewentualnie napisany kod, lub aplikacje mógłby rzucic na forum w celu ocenienia przez chętnych madagaskarowiczów.

    Borixon911

    Liczba postów : 90
    Join date : 14/10/2013
    Skąd : PIONKI-RADOM

    Powrót do góry Go down

    PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Re: PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

    Pisanie by michupl22 Pon Lis 17, 2014 8:35 am

    Moje propozycje

    Integracja forum i dysku google w jeden system - Przede wszystkim wygoda. Jeden login i hasło. Jeden łatwy do zapamiętania adres. Kiedy logujesz się wszystko masz pod ręką. Ludzie mogli by oglądać bez pobierania na dysk warsztaty i pobierać oprogramowanie np. TeamSpeak. Oczywiście czat też by się pojawił. Lepsze przetwarzanie danych. Organizacja! Oczywiście jakiś gotowy system taki jak SharePoint Foundation czy podobny.

    TeamSpeak - To jest dobre tylko wtedy kiedy zespół zacznie współpracować ze sobą przy różnych projektach, a tak to od tego jest forum, albo chat.

    Wprowadzenie terminu zaliczenia warsztatów - Oczywiście dobry pomysł, ale trzeba podejść do tego rozsądnie. Wiele z uczestników pracuje i nie zawsze ma czas.

    Wprowadzenie obowiązkowej aktywności rozwojowej projektu - Pamiętajcie, że przymuszony człowiek wykona coś o wiele gorzej niż robiłby to z własnej woli. Myślę, że trzeba się nad tym zastanowić.

    Konkursy - Dobre, ale czy potrzebne?
    michupl22
    michupl22
    Lider Infrastruktury "Madagaskaru"
    Lider Infrastruktury

    Liczba postów : 142
    Join date : 17/06/2013
    Age : 30
    Skąd : Polska

    Powrót do góry Go down

    PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Re: PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

    Pisanie by koszmarek Pon Lis 17, 2014 9:32 am

    michupl22 napisał:
    Integracja forum i dysku google w jeden system - Przede wszystkim wygoda. Jeden login i hasło. Jeden łatwy do zapamiętania adres. Kiedy logujesz się wszystko masz pod ręką. Ludzie mogli by oglądać bez pobierania na dysk warsztaty i pobierać oprogramowanie np. TeamSpeak. Oczywiście czat też by się pojawił. Lepsze przetwarzanie danych. Organizacja! Oczywiście jakiś gotowy system taki jak SharePoint Foundation czy podobny.
    Michu , Ty wiesz że ja zawsze byłem anty na ten pomysł :p.
    Uważam, że to jest temat- kobyła. "Single Sign On", czy integracja wszystkiego to owszem wygoda, ale znalezienie i skonfigurowanie ficzerów odpowiedniego softu który ogarnie wszystko (tak w ogóle to jestem przeciwnikiem SharePointa) to jest wg mnie masa roboty.  Jak już , to skłaniałbym się ku "Jirze" ale czy to jest ten moment ?? Poczekajmy aż pojawi się problem związany z organizacją pracy w naszym zespole (że nie znajdujemy się w aktualnej organizacji projektu) ... chyba że już mam ten problem (i ten tool miałby go teraz rozwiązać) ? Nie sądzę ! Tak jak napisałem wcześniej, teraz Michu masz tą przewagę że musisz przekonać resztę, nie mnie Very Happy (ja z premedytacją tu wszystkich zniechęcam do tego pomysłu ale na tym moje możliwości się kończą w tym procesie decyzyjnym).
    michupl22 napisał:TeamSpeak - To jest dobre tylko wtedy kiedy zespół zacznie współpracować ze sobą przy różnych projektach, a tak to od tego jest forum, albo chat.
    Zgadzam się, poczekajmy więc jeszcze trochę. Jeżeli rzeczywiście najbliższe wydarzenia sprawią że ludziska się b. mocno aktywują i zaczną narzekać na brak kanału audio, to wrócimy do tematu ! (to jest moje zdanie, ale na hasło "TeamSpeak" też oczywiście będzie można w przyszłym tygodniu oddawać głos).
    michupl22 napisał:Wprowadzenie obowiązkowej aktywności rozwojowej projektu - Pamiętajcie, że przymuszony człowiek wykona coś o wiele gorzej niż robiłby to z własnej woli. Myślę, że trzeba się nad tym zastanowić.
    Myślałem o czymś takim, że jeżeli uczestnik spełni masę anty-kryteriów to wtedy "Madagaskar" zacznie go trochę przymuszać to aktywności. Np. jeżeli uczestnik:

    • zaliczy wreszcie wszystkie laborki (minie mu okres ochronny dla "studenta")
    • oraz w punktacji w rejestratorze będzie poza np. pierwszą 30-tką (będzie poza grupą tych co już mocno się napracowali i nie są przez to poddawani presji do dalszej pracy rozwojowej)
    • oraz np. liczba punktów takiego uczestnika w rejestratorze będzie mniejsza od liczby miesięcy jego uczestnictwa w projekcie (ochrona przed wyścigiem szczurów: aby uczestnik nie był przymuszany do aktywności większej niż ekwiwalent jednej godziny pracy w miesiącu)

    ... to jak spełni te wszystkie anty kryteria to będzie miał np. miesiąc czasu żeby zrealizować dowolne (wybrane przez niego) zadanie które będzie mu cały czas oferował "worek zadań" projektu (np. "nagranie lektora" albp "opisanie brakującego spisu treści do warsztatu" albo "zaopiniowanie 1 wersji wideo w16" albo "napisanie aplikacji treningowej do w17" itd). Jeżeli worek będzie pusty, to będzie miał fart :p (apropos uwagi emielka, czy będę w stanie zaoferować wszystkim zajęcie). To jakby to miało dokłądnie wyglądać, dogadywalibyśmy w detalach na dalszym etapie (po rozpoczęciu prac nad tym procesem).

    Mimo wszystko możesz mieć rację Michu (że przymuszanie może wygenerować negatywne emocje). Jak głosujący nie zaakceptują mojego pomysłu, to go nie wdrożymy (i poczekamy aż w szybszy tempie przybędzie uczestników którzy zaliczą komplet laborek). Jak się po dłuższym czasie okaże (np. po pół roku), że uczestnicy nie kwapią się do realizacji zadań z "worka" (samo zachęcanie w mailach nie będzie wystarczyło) to ja ten temat podniosę znowu, bo motorem rozwoju projektu mają być właśnie jego uczestnicy w licznej grupie (a nie kilku kamikadze którzy będą się czuli osamotnieni w swoich działaniach).


    Ostatnio zmieniony przez koszmarek dnia Pon Lis 17, 2014 11:44 am, w całości zmieniany 3 razy
    koszmarek
    koszmarek
    Lider grupy "Madagaskar"
    Lider grupy

    Liczba postów : 596
    Join date : 25/10/2012

    Powrót do góry Go down

    PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Re: PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

    Pisanie by michupl22 Pon Lis 17, 2014 9:49 am

    Ja SharePoint'a podałem jako przykład systemu do zarządzania danymi. Nie mówię, że mamy od razu przechodzić na niego. Jest wiele alternatyw. Może trochę zły podałem przykład, bo na upartego można by skonfigurować ownCloud i też by spełnił swoje zadanie. Mówisz, że nie mamy problemów z organizacją. Nie wiem jak inni, ale ja np. często zapominam linku do forum. Korzystam z 5 urządzeń i nie na wszystkich mam forum w zakładkach. Zapominam dodać. I stąd często nie czytam postów przez parę tygodni, bo nie zawsze siedzę na stacjonarnym. Mówisz, że jesteś przeciwnikiem SharePoint, a ja natomiast Google Drive. Nie dziwi mnie to, że korzysta z tego co trzeci człowiek, ale dziwi mnie to, że ludzie nie są świadomi o tym, że informacje umieszczane tam mogą posłużyć komuś innemu. Nie mówię zaraz o kupowaniu serwerów i tworzenia sieci, ale zainstalowane i oparte o własnej konfiguracji oprogramowanie jest z pewnością o wiele bezpieczniejsze i to na zewnętrznym hostingu niż ten Google Drive. No i przede wszystkim ma limity, a i tak pewnie płacić za hosting, na którym stoi to forum i rejestrator. Nie oszukujmy się. Na rejestrator nie wchodzę, bo nie zawsze jest mi po drodze. Jak by było wszystko w jednym to co innego. Wchodzisz, logujesz i za chwilę wiesz co się dzieje. Po to są właśnie te systemy.

    Jak chcemy kiedyś pracować w zespole to wcześniej czy później i tak takie coś będzie potrzebowali (chyba, że będzie pracować przez skype). A tak już będzie skonfigurowane i rozkręcone. Ludzie przyzwyczają się, nauczą obsługi i gra gitara. Tym bardziej, że konfiguracja zajmuje kilka minut, a oprogramowanie można znaleźć Open Source.
    michupl22
    michupl22
    Lider Infrastruktury "Madagaskaru"
    Lider Infrastruktury

    Liczba postów : 142
    Join date : 17/06/2013
    Age : 30
    Skąd : Polska

    Powrót do góry Go down

    PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Re: PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

    Pisanie by koszmarek Pon Lis 17, 2014 10:03 am

    Michu , Twoje argumenty też (jak dla mnie) są ok i mają sens (ale ja z moich argumentów się nie wycofuję), więc nie będę teraz wchodził w bijatykę słowną z Tobą (nie dostarczajmy rozrywki widowni Smile) ... głosowanie zadecyduje, cokolwiek wybierzecie to uznam że Wy jednak możecie mieć rację .
    koszmarek
    koszmarek
    Lider grupy "Madagaskar"
    Lider grupy

    Liczba postów : 596
    Join date : 25/10/2012

    Powrót do góry Go down

    PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Re: PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

    Pisanie by cymesky Sro Lis 19, 2014 8:18 am

    Ja popieram pomysł Michu. Uważam, że stworzenie jednolitego systemu, w którym będzie dostęp do wszystkich możliwych zasobów projektu "Madagaskar" uczyni go w oczach uczestników i potencjalnych nowych uczestników bardziej profesjonalnym i interesującym.
    Skoro to projekt "programistyczny" to uważam, że aby zbudować dobrą markę,
    należy sięgać po najlepsze możliwe rozwiązania.
    Byłoby dobrze aby całość pracy można było wykonać w tym systemie, bez zbędnego ściągania plików, wysyłania maili itp... Wiem, że to masa pracy ale chyba właśnie o to chodzi w tym projekcie aby wszyscy mieli okazję do wspólnej pracy.

    cymesky

    Liczba postów : 11
    Join date : 06/10/2014

    Powrót do góry Go down

    PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Re: PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

    Pisanie by dawidg87 Czw Lis 20, 2014 9:28 pm

    koszmarek napisał:
    michupl22 napisał:Wprowadzenie obowiązkowej aktywności rozwojowej projektu - Pamiętajcie, że przymuszony człowiek wykona coś o wiele gorzej niż robiłby to z własnej woli. Myślę, że trzeba się nad tym zastanowić.
    Myślałem o czymś takim, że jeżeli uczestnik spełni masę anty-kryteriów to wtedy "Madagaskar" zacznie go trochę przymuszać to aktywności. Np. jeżeli uczestnik:

    • zaliczy wreszcie wszystkie laborki (minie mu okres ochronny dla "studenta")
    • oraz w punktacji w rejestratorze będzie poza np. pierwszą 30-tką (będzie poza grupą tych co już mocno się napracowali i nie są przez to poddawani presji do dalszej pracy rozwojowej)
    • oraz np. liczba punktów takiego uczestnika w rejestratorze będzie mniejsza od liczby miesięcy jego uczestnictwa w projekcie (ochrona przed wyścigiem szczurów: aby uczestnik nie był przymuszany do aktywności większej niż ekwiwalent jednej godziny pracy w miesiącu)

    ... to jak spełni te wszystkie anty kryteria to będzie miał np. miesiąc czasu żeby zrealizować dowolne (wybrane przez niego) zadanie które będzie mu cały czas oferował "worek zadań" projektu (np. "nagranie lektora" albp "opisanie brakującego spisu treści do warsztatu" albo "zaopiniowanie 1 wersji wideo w16" albo "napisanie aplikacji treningowej do w17" itd). Jeżeli worek będzie pusty, to będzie miał fart :p (apropos uwagi emielka, czy będę w stanie zaoferować wszystkim zajęcie). To jakby to miało dokłądnie wyglądać, dogadywalibyśmy w detalach na dalszym etapie (po rozpoczęciu prac nad tym procesem).

    Mimo wszystko możesz mieć rację Michu (że przymuszanie może wygenerować negatywne emocje). Jak głosujący nie zaakceptują mojego pomysłu, to go nie wdrożymy (i poczekamy aż w szybszy tempie przybędzie uczestników którzy zaliczą komplet laborek). Jak się po dłuższym czasie okaże (np. po pół roku), że uczestnicy nie kwapią się do realizacji zadań z "worka" (samo zachęcanie w mailach nie będzie wystarczyło) to ja ten temat podniosę znowu, bo motorem rozwoju projektu mają być właśnie jego uczestnicy w licznej grupie (a nie kilku kamikadze którzy będą się czuli osamotnieni w swoich działaniach).

    Obowiązkowa aktywność rozwojowa projektu jest jak najbardziej na miejscu według mnie, w końcu o to tutaj chodzi aby wszystko jakoś się posuwało do przodu i powoli ewoluowało. Jednych przymuszanie zniechęci ale innych zmobilizuje, wtedy w przypadku większych wspólnych projektów wartościowszymi okażą się Ci którzy wykonają polecone im zadania, niż Ci którzy Albo je wykonają jeśli zechcą <-> Albo ich nie wykonają bo akurat nie będą mieli chęci popracować. Na pewno więc wprowadzenie obowiązkowej aktywności podniesie poprzeczkę na utrzymanie się w projekcie i zrobi przesiew wykluczając leniwców Twisted Evil

    dawidg87

    Liczba postów : 19
    Join date : 18/10/2013

    Powrót do góry Go down

    PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Re: PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

    Pisanie by majkel Czw Lis 20, 2014 9:58 pm

    • SKRÓCENIE wymaganych TERMINÓW ZALICZANIA warsztatów

    - jestem ZA, ale....
    Można by zastosować "skrócenie proporcjonalne".
    (Warsztat 0-5) - min. miesiąc na wykonanie pojedynczego warsztatu,
    (Warsztat 0-10) - min. 1,5 miesiąca na wykonanie pojedynczego warsztatu,
    itd.
    Oczywiście czas na wykonanie warsztatu może być przedyskutowany.


    • PRODUKCJA kolejnych WARSZTATÓW

    - zgadzam się, jednakże nie skupiał bym się nad produkcją video, lecz bardziej specyfikacji do wykonania zadania (treść, screeny itp.)


    • Utworzenie w projekcie GAŁĘZI DEWELOPERSKIEJ (programistycznej)

    - myślę ze to dobry pomysł, zwłaszcza że zwarło by to szyki do wspólnego działania nad danym projektem/zadaniem


    • Platforma wspomagająca zarządzanie projektem - beta

    - parę osób już się do tego odniosło. Jest to duże przedsięwzięcie (jeśli robilibyśmy to sami). Korzystanie z gotowych rozwiązań może także nie wszystkim odpowiadać. Ja myślałem tu (przynajmniej na początek) nad "zwizualizowaniem" prac postępu nad danym warsztatem a'la Microsoft Project, ale dla naszych celów "zaprzągł" bym do tego nasz GoogleDrive. (Testowałem już coś takiego).


    • Dodanie czatu do forum

    - Można przetestować
    majkel
    majkel

    Liczba postów : 15
    Join date : 05/11/2012

    Powrót do góry Go down

    PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Re: PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

    Pisanie by koszmarek Sob Lis 22, 2014 9:21 pm

    Dzięki Wam za dyskusję na tym etapie !
    Zamykam/blokuję ten wątek oraz otwieram kolejny, sąsiedni wątek na GŁOSOWANIE (na przedyskutowane tu propozycje).
    koszmarek
    koszmarek
    Lider grupy "Madagaskar"
    Lider grupy

    Liczba postów : 596
    Join date : 25/10/2012

    Powrót do góry Go down

    PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA) Empty Re: PRIORYTETY grupy "Madagaskar" na 1-szy kwartał 2015 - etap 1 z 2 (DYSKUSJA)

    Pisanie by Sponsored content


    Sponsored content


    Powrót do góry Go down

    Powrót do góry

    - Similar topics

     
    Permissions in this forum:
    Nie możesz odpowiadać w tematach