Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

(zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną)

+2
zdanek
koszmarek
6 posters

Go down

(zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną) Empty (zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną)

Pisanie by koszmarek Sro Kwi 23, 2014 1:51 pm

Hej

Otwieram etap 04 produkcji warsztatu nr 15. 

W tym poście strzelajcie proszę pomysłami na:

  • aplikację treningową pod warsztat 15 (jedną lub więcej aplikacji)
  • aplikację zaliczeniową (egzaminacyjną) pod warsztat 15 (tylko jedną aplikację)

Zanim jednak zaczniecie tu postować, odpowiednio przygotujcie się do tego, tzn. przekopcie się proszę przez poniższy arkusz przebiegu tego etapu (04) , oraz przekopcie się proszę przez piramidę :p linków podrzędnych (dalszych instrukcji) umieszczonych w tym samym dokumencie:
https://docs.google.com/document/d/1-0e_xPUVU3A0Su8CO14lpvyucsUjc3NwubLQOLp_buU/edit?usp=sharing

Ten sam arkusz przebiegu etapu 04 można znaleźć głównym arkuszu produkcji warsztatu 15 (naturalnie w wierszu dot. etapu 4):
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AiEDbuEU88x4dExzanFMbWZPUkRHelZ4ZUI4VmhndGc&usp=sharing

Czekam tu na Wasze propozycje (pomysły na aplikacje), powodzenia.


Ostatnio zmieniony przez koszmarek dnia Wto Maj 13, 2014 2:45 pm, w całości zmieniany 4 razy
koszmarek
koszmarek
Lider grupy "Madagaskar"
Lider grupy

Liczba postów : 596
Join date : 25/10/2012

Powrót do góry Go down

(zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną) Empty Re: (zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną)

Pisanie by koszmarek Sro Kwi 23, 2014 2:47 pm

To może ja zacznę :p

Moja propozycja na aplikacje treningowe (których Tworzenie będzie prezentowane na wideo):
  • najpierw utworzyć własną bibliotekę (może o nazwie "Madagaskar" ? ) w której będzie własna klasa statyczna "Console" z metodami: 1.SetConsoleSize (poszerzającą rozmiary konsoli) 2.WriteLine i Write (piszące tekst z wybraną prędkością oraz w wybranym kolorze) 3.GetNumber (ta sama metoda co w W12 , W13, W14: do pobierania liczby z klawiatury)
  • potem przerobić kalkulator opłacalności LPG (z W13) tak, że będzie wykorzystywał wszystkie 3 metody z powyższej biblioteki. Tym samym kod będzie krótszy (bo nie będzie zawierał ciała metody np. GetNumber czy SetCosnoleSize ale będzie je wywoływał z podpiętej biblioteki), oraz będzie dość efektownie wyglądającą aplikacją konsolową, bo (z użyciem metody Madagaskar.Console.Write) wszystkie komunikaty będą się tam wyświetlały z odpowiednią prędkością i w kolorkach (np. zielonym i białym).
  • w kolejnym etapie powyższą aplikację rozbić na 2 części: CZĘŚĆ 1: .Klasę "LpgCalculator" (która będzie zawierała pola określające parametry kalkulacji oraz metodę np. Calculate ale nie będzie zawierała żadnych komend konsolowych) CZĘŚĆ 2: aplikację konsolową kliencką , która zrealizuje konsolowy interfejs użytkownika Kalkulatora LPG (do tej aplikacji klienckiej podpięte będę pewnie 2 biblioteki: jedna "Madagaskar.Console" omawiana powyżej i drugą bibliotekę zawierająca klasę "LpgCalculator" też omawianą powyżej)
  • wreszcie zrobi taką samą aplikację (GUI dla kalkulatora LPG) która użyje tej samej biblioteki z klasą "LpgCalculator", ale już nie użyje "Madagaskar.Console", bo ta aplikacja będzie tym razem nie konsolową, ale Winformsową (graficzną) wersją kalkulatora LPG (na buttonie np. "Calculate"  i suwakach, które będą ustalać przed kalkulacją parametry startowe: koszt benzyny, koszt LPG, przebieg auta itd.)

Moja propozycja na aplikację na zaliczenie (egzamin):
  • analogicznie jak wyżej: zrobienie 2 wersji aplikacji (okienkowej i konsolowej) z tymi samymi technikami podpinania bibliotek , ... ale dla "TranslatoraMorsa"  z W14.

Nagrywanie wideo wykaże, czy będzie się dało te aplikacje omówić w jednym, czy dwóch warsztatach. Jeśli organizacja kodu którą powyżej propnuję (sposób rozdzielenia bilbiotek <--> aplikacji klienckich) wg Was powinna być zrobiona inaczej, to na pewno wykażą to kolejne etapy (z Waszym udziałem) produkcji laborki (np. kontrola jakości kodu źródłowego).

Czekam na info co o tym myślicie, oraz oczywiście na Wasze propozycje (jeżeli okażą się lepsze to skorzystam z Waszych pomysłów, bo zależy mi głównie na efekcie "Wow" odbiorcy warsztatu 15 )
koszmarek
koszmarek
Lider grupy "Madagaskar"
Lider grupy

Liczba postów : 596
Join date : 25/10/2012

Powrót do góry Go down

(zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną) Empty Re: (zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną)

Pisanie by zdanek Pią Kwi 25, 2014 1:41 pm

koszmarek napisał:najpierw utworzyć własną bibliotekę (może o nazwie "Madagaskar" ? ) w której będzie własna klasa statyczna "Console" z metodami: 1.SetConsoleSize (poszerzającą rozmiary konsoli) 2.WriteLine i Write (piszące tekst z wybraną prędkością oraz w wybranym kolorze) 3.GetNumber (ta sama metoda co w W12 , W13, W14: do pobierania liczby z klawiatury)
Według mnie to będzie bardzo dobry wstęp i zapoznanie z własnymi bibliotekami, oraz zebraniem często używanych metod w jedno miejsce.
2. przerobienie kalkulatora też bardzo spoko pomysł - jakoś trzeba pokazać użyteczność nowych umiejętności Smile
Co do kolejnych punktów to zastanawiam się czy przerabianie kalkulatora LPG jest dobrym pomysłem, ale brak mi konkretnych argumentów przeciw :PZa to pomyślałem czy nie lepiej jako pierwszą aplikację okienkową zrobić na przykład prosty kalkulator liczbowy. Byłby to według mnie dobry wstęp do winformsów (same przyciski oraz textboxy) natomiast trudno zwykł kalkulator podpiąć pod jakąś bibliotekę bo są to proste działania matematyczne, chyba żeby dołożyć na przykład obliczanie silni (bez rekurencji na ten moment).

Na zaliczenie to moja myśl była podobna, by do ostatniego warsztatu stworzyć dll i zrobić prosty translator okienkowy (textboxy oraz buttony).
zdanek
zdanek
Egzaminator Warsztatów "Madagaskaru"
Egzaminator Warsztatów

Liczba postów : 10
Join date : 02/12/2013
Skąd : Warszawa

Powrót do góry Go down

(zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną) Empty Re: (zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną)

Pisanie by koszmarek Pią Kwi 25, 2014 2:40 pm

zdanek napisał:pomyślałem czy nie lepiej jako pierwszą aplikację okienkową zrobić na przykład prosty kalkulator liczbowy. Byłby to według mnie dobry wstęp do winformsów (same przyciski oraz textboxy)

Ja też o tym myślałem ! Jednak im dłużej o tym myślałem tym bardziej dochodziłem do wniosku, że gdy zrobimy tradycyjny (arytmetyczny) kalkulator na WinFormsach to będzie wiało straszną nudą. Można zaryzykować stwierdzeniem, że kalkulator arytmetyczny na formsach do bardzo oklepany przykład prezentowany na necie.

zdanek napisał:natomiast trudno zwykł kalkulator podpiąć pod jakąś bibliotekę bo są to proste działania matematyczne,

No właśnie ! Zrobienie metody która dodaje 2 argumenty a która zastąpi operator +(plus) jest w tym momencie na siłę i sztuką dla sztuki ... pomijając fakt że biblioteka standardowa c# dostarcza już (jeśli dobrze pamiętam) metodę "Add" którą przeciąża operator + ... to samo tyczy się przypadku w którym mielibyśmy tworzyć w naszej bibliotece metody zastępujące znaki - * / itd ... ludzie oglądający taki nasz film będą się pytać nas o sensowność naszych akcji (i słusznie ! )

zdanek napisał:chyba żeby dołożyć na przykład obliczanie silni (bez rekurencji na ten moment).
Też miałem taki wniosek Very Happy (bo skoro robić kalkulator arytmetyczny na bibliotece to chociaż bardziej zaawansowany niż zwykłe mnożenie, dodawanie itd.) Tylko że silnia jest przykładem z charakteru "akademickim" (wiem że silnia jest w liceum) , a więc znowu: z automatu nudnym. Będziemy mieli wtedy oprogramowaną metodę do liczenia silni tylko po to , żeby liczyła silnię :p ... potem obawiam się że nie będziemy mieli pomysłu do praktycznego zastosowania tej silni.

Kalkulator LPG z kolei to będzie coś co cieszy, dużo ludzi lubi tematykę motoryzacyjną, poza tym fajnie będzie na suwaczkach po symulować sobie warianty opłacalności instalacji gazowej w aucie (czyli podajemy studentowi aplikację o zastosowaniu bardzo praktycznym !)

Tak czy owak, namawiam Was żeby w W15 do bibliotek użyć aplikacji którą przerabialiśmy w poprzednich laborkach, bo wtedy (po ewentualnie niewielkich przeróbkach) gotową (znaną już studentowi) logikę podepnie się do biblioteki (zaoszczędzimy dużo czasu na wideo, bo nie będziemy tworzyć logiki całkiem nowej aplikacji tylko od razu będziemy jechać z koksem: bibliotekami) ... no i uczestnik poczuje przewagę bibliotek i interfejsu okienkowego użytego do aplikacji którą robił w poprzednich laborkach.

Czekam na dalsze propozycje, ewentualnie opinie które pomysły innych Wam pasują.
koszmarek
koszmarek
Lider grupy "Madagaskar"
Lider grupy

Liczba postów : 596
Join date : 25/10/2012

Powrót do góry Go down

(zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną) Empty Re: (zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną)

Pisanie by zdanek Pią Kwi 25, 2014 2:52 pm

Myślałem jeszcze o zrobieniu aplikacji okienkowej z Wyliczania wyjazdów służbowych, ale przyznam, że byłaby to aplikacja która nigdy po za warsztatem nie zostałaby użyta. Natomiast kalkulator LPG będzie bardziej użyteczny nawet na przyszłość, więc jestem za tym pomysłem  Smile
zdanek
zdanek
Egzaminator Warsztatów "Madagaskaru"
Egzaminator Warsztatów

Liczba postów : 10
Join date : 02/12/2013
Skąd : Warszawa

Powrót do góry Go down

(zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną) Empty Re: (zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną)

Pisanie by Stravi Nie Kwi 27, 2014 9:36 pm

Cześć,
nie robiłem jeszcze laborek z LPG, ale przypuszczam, że nie ma tam jeszcze wpisów do rejestru.
Może warto to dorzucić tutaj. Np. użytkownik podaje przy pierwszym uruchomieniu aplikacji aktualną cenę LPG i PB95, a przy następnym uruchomieniu te wartości pobiorą się z rejestru.
Podstawową metodę wrzucania danych do rejestru i odczytywanie tego można jak najbardziej wrzucić do zewnętrznej biblioteki. Oczywiście zgodnie z twoim założeniem, że nie korzystamy jeszcze pełną parą z klas.

Stravi
Lider Rozwoju Oprogramowania "Madagaskaru"
Lider Rozwoju Oprogramowania

Liczba postów : 92
Join date : 01/03/2014
Age : 34
Skąd : Gdańsk

Powrót do góry Go down

(zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną) Empty Re: (zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną)

Pisanie by 1bobik1 Nie Kwi 27, 2014 10:31 pm

Hej,ja zaproponuję program na zaliczenie - Program "emerytura to bzdura", który po podaniu paru danych wyliczy ile pieniędzy oddaliśmy do ZUSu, ile na składki na ub. zdrowotne, itd.
Można do takiego programu dodawać kolejne funkcjonalności. Program może obliczyć np.ile możemy zyskać jeśli zamiast do ZUSu nasze pieniądze będziemy wpłacać na konto oszczędnościowe z naliczaniem miesięcznym.

Pozwolę sobie jeszcze na odkopanie poprzedniego etapu. Nie wiem jak to jest w aplikacjach komputerowych i w C# ogólnie, ale ja pisząc w czystym C na mikrokontrolery 8 bitowe, używam w bibliotekach czegoś takiego jak #DEFINE
Przykład :

#define MOSI PB3    

Po dodaniu czegoś takiego w bibliotece (plik .h),a potem w bibliotece (plik .c) mogę napisać DDR_SPI |= (1<<MOSI)|(1<<SCK);  co jest równoznaczne z zapisem DDR_SPI |= (1<<PB3)|(1<<SCK);  
Chodzi o to że pierwszy wyraz po #define w programie jest automatycznie zastępowany przez kompilator kolejnym ciągiem znaków

Coś takiego stosuje się by użytkownik biblioteki mógł w łatwy sposób (bez ctrl + h) zmienić stałą wartość używaną wielokrotnie za jednym zamachem.

z tego co widzę: http://msdn.microsoft.com/pl-pl/library/yt3yck0x.aspx W C# też jest coś takiego, tylko używane inaczej. Warto też wspomnieć o #IF i #ENDIF też przydatne w bibliotekach w czystym C.

Nie wiem jak to wygląda w C# więc potraktujcie to jako luźną sugestię Wink

1bobik1

Liczba postów : 9
Join date : 10/03/2014
Skąd : Sosnowiec

Powrót do góry Go down

(zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną) Empty Re: (zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną)

Pisanie by koszmarek Pon Kwi 28, 2014 7:20 am

1bobik1 Twój pomysł na aplikację dość polityczny i dość ostry Very Happy(może ukierunkować emocje nie w tą stronę co trzeba w projekcie :p)... bo nie wiem czy chcę na youtoube (mam zamiar próbnie tam wystawić warsztat 15) prowadzić wojnę z ZUS'em.

... ale przyznaję pomysł dobry !!!, aplikacja też nadawałaby się jak ulał na zaprezentowanie bibliotek bo algorytm wyliczania emerytur warto zaszyć w bibliotece --> klasie a potem można podpiąć taką bibliotekę w dowolnym UI (konsolowym, okienkowym, webowym itd).
koszmarek
koszmarek
Lider grupy "Madagaskar"
Lider grupy

Liczba postów : 596
Join date : 25/10/2012

Powrót do góry Go down

(zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną) Empty Odpowiedz z cytatem Re: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną)

Pisanie by Borixon911 Pon Kwi 28, 2014 10:47 am

Hej. Kalkulator lpg fajna sprawa, ale w necie jest mnóstwo stron z takimi aplikacjami webowymi.
Więc efekt "wow" pewnie będzie ale tak nie do końca. Najlepiej by było rozbudować nasz kalkulator lpg tak ażeby w necie nie było mu równych lub stworzyć coś czego jeszcze nie ma ale z tym może być ciężko. Moja propozycja to np.
1. "przelicznik kuchenny". wybieramy towar np cukier podajemy gramy i nam wylicza ile to łyżeczek, łyżek, szklanek itp. Coś takiego. przykładowa aplikacja w necie http://www.ilewazy.pl/przelicznik#przelicz/cukier-puder/z/lyzka/ile/2/na/gram-szklanka.
2.Kalkulator dietetyczny. opis wskaźników dietetycznych: http://www.wygodnadieta.pl/kalkulatory_dietetyczne.
3. aplikacja do planowania kosztu podróży autem np wakacyjnej . Podajemy ilość km do przejechania koszt paliwa , spalanie itp a ona wylicza nam koszty przejazdu. - możemy wzbogacić o tę funkcjonalność nasz kalkulator lpg.

Borixon911

Liczba postów : 90
Join date : 14/10/2013
Skąd : PIONKI-RADOM

Powrót do góry Go down

(zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną) Empty Re: (zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną)

Pisanie by rem Sro Kwi 30, 2014 5:44 pm

Też uważam że pomysł jest ok. Takie podsumowanie całości.
Co dodatkowych bajerów to uważam że jeśli ktoś dotarł do tego warsztatu będzie mógł sam sobie poradzić z napisaniem odpowiedniej aplikacji, lub przeróbką istniejącej.

rem

Liczba postów : 2
Join date : 18/02/2013

Powrót do góry Go down

(zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną) Empty Re: (zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną)

Pisanie by koszmarek Sro Kwi 30, 2014 9:23 pm

Hej

Po zebraniu Waszych (dobrych!) propozycji i uwag, ostatecznie upieram się :p jednak na moją propozycję na aplikacje pod warsztat 15

  • aplikacja treningowa: pomysł Zefirka (który podał w warsztacie 12): "Kalkulator Lpg" ale w tej laborce będzie z wykorzystaniem własnych bibliotek
  • aplikacja na zaliczenie: Translator alfabetu Morsa (też tym razem z wykorzystaniem własnych bibliotek)


Moją upartość argumentuję głównie tym, że: 

  • nie będzie trzeba w wideo rozwodzić się nad tworzeniem nowej logiki dla nowych aplikacji , tylko użyjemy istniejącej logiki (a kalkulatora Lpg oraz Translatora Morsa prezentowanych już w poprzednich laborkach) ... tym samym na wideo będę się mógł skupić na zastosowaniu własnych bibliotek.
  • uczestnik będzie miał wrażenie efektownego podsumowania (zebrania do kupy, lepszego przeorganizowania kodu) ważniejszych aplikacji które przerabiał w poprzednich laborkach


Poraz kolejny zarzekam się, że w kolejnym warsztacie oddam uczestnikom więcej mocy decyzyjnej (swobody) przy wyborze aplikacji pod warsztat.

A oto specyfikacje tych aplikacji (w arkuszu przebiegu tego etapu nr 04). Szczegóły tych specyfikacji będę już dogadywał z programistami, w kolejnym etapie 05 produkcji laborki:
link: Arkusz/protokół przebiegu etapu 04 prod W15

Tym zamym zamykam ten etap, ale jeszcze parę dni potrzymam ten wątek otwarty (gdybyście mieli jeszcze jakieś uwagi)

dzięki za pomoc !
koszmarek
koszmarek
Lider grupy "Madagaskar"
Lider grupy

Liczba postów : 596
Join date : 25/10/2012

Powrót do góry Go down

(zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną) Empty Re: (zakończony)Warsztat 15: etap 04: WYBÓR POMYSŁU na aplikację (treningową i egzaminacyjną)

Pisanie by Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach