Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Zadanie key w list

3 posters

Go down

Zadanie key w list Empty Zadanie key w list

Pisanie by emielek Nie Lis 16, 2014 3:13 pm

Hej
Jakiś czas temu dostałem takie zadanie

funkcja przyjmuje 2 zmienne: key i list
list => ALL=CODE1;KEY1=CODE2;KEY2=CODE3;KEY3=CODE4
funkcja ma zwracać kod jeżeli wartość key jest w list, jeśli nie ma zwrócić wartość dla ALL

Zrobiłem je tylko nie wiem czy dobrze do niego podszedłem
Kod:
static int CodeFromList(int key, List<int> codeList)
        {
            if (codeList.Contains(key))
            {
                int index = codeList.IndexOf(key);
                return codeList[index];
            }

            return codeList[0];
        }

Nie mogę się zapytać, a wydaje mi się, że no nie wiem sam. Że to jest zbyt banalne a chodziło o coś trudniejszego. Moglibyście na to rzucić okiem i powiedzieć jak rozumiecie treść tego zadania?

emielek

Liczba postów : 27
Join date : 04/02/2014
Age : 40

Powrót do góry Go down

Zadanie key w list Empty Re: Zadanie key w list

Pisanie by Stravi Nie Lis 16, 2014 7:38 pm

Treść zadania jest dokładnie taka jak podałeś?
Jeżeli tak i dobrze zrozumiałem to wg mnie masz to dobrze - oczywiście bez zabezpieczeń przed pustą listą i brakiem elementu key w liście.

Ewentualnie krócej można to zapisać tak:
Kod:
static int CodeFromList(int key, List<int> codeList)
        {
            return codeList.Contains(key) ? codeList[codeList.IndexOf(key)] : codeList[0];
        }

Stravi
Lider Rozwoju Oprogramowania "Madagaskaru"
Lider Rozwoju Oprogramowania

Liczba postów : 92
Join date : 01/03/2014
Age : 34
Skąd : Gdańsk

Powrót do góry Go down

Zadanie key w list Empty Re: Zadanie key w list

Pisanie by emielek Pon Lis 17, 2014 9:09 am

Ok. Dzięki za potwierdzenie i skrócony zapis, obawiałem się, że chodzi o coś trudniejszego a nie taki banał. Faktycznie nie zabezpieczyłem się na wypadek pustej listy. W przypadku braku key w liście ma być zwrócony, tak przynajmniej to rozumiem, pierwszy element listy. Stąd return codeList[0] jeśli warunek if nie jest spełniony.

emielek

Liczba postów : 27
Join date : 04/02/2014
Age : 40

Powrót do góry Go down

Zadanie key w list Empty Re: Zadanie key w list

Pisanie by Stravi Pon Lis 17, 2014 9:39 am

A co jeżeli lista jest pusta? Smile

Stravi
Lider Rozwoju Oprogramowania "Madagaskaru"
Lider Rozwoju Oprogramowania

Liczba postów : 92
Join date : 01/03/2014
Age : 34
Skąd : Gdańsk

Powrót do góry Go down

Zadanie key w list Empty Re: Zadanie key w list

Pisanie by emielek Pon Lis 17, 2014 10:26 am

No pozostaje mi tylko powiedzieć: mea culpa^^ i wystawić zacną część mnie na lanie a potem przerobić kod Wink. Może coś takiego?
Kod:
static int? CodeFromList(int key, List<int> codeList)
        {
            if (codeList.Count() == 0)
            {
                Console.WriteLine("The preceding list is empty");
                return null;
            }

            return codeList.Contains(key) ? codeList[codeList.IndexOf(key)] : codeList[0];
        }

emielek

Liczba postów : 27
Join date : 04/02/2014
Age : 40

Powrót do góry Go down

Zadanie key w list Empty Re: Zadanie key w list

Pisanie by Stravi Pon Lis 17, 2014 12:50 pm

Hej,
póki ta metoda jest prywatna i panujesz na tym co jej przekazujesz to nie ma co się gimnastykować ze sprawdzaniem zawartości listy. Ale jeżeli ta metoda ma być udostępniona jako publiczna to warto tez dodać sprawdzenie czy nie jest nullem Smile

Jeszcze trochę bardziej namieszam, ale zadanie wydaje się być słabo sprecyzowane.
Kod:
static int? CodeFromList(int key, List<int> codeList)
        {
            if (!Equals(codeList, null) && codeList.Any())
            {
                return codeList.Contains(key) ? codeList[codeList.IndexOf(key)] : codeList[0];
            }
            Console.WriteLine("The preceding list is empty");
            return null;  
        }

Stravi
Lider Rozwoju Oprogramowania "Madagaskaru"
Lider Rozwoju Oprogramowania

Liczba postów : 92
Join date : 01/03/2014
Age : 34
Skąd : Gdańsk

Powrót do góry Go down

Zadanie key w list Empty Re: Zadanie key w list

Pisanie by Fores Pon Lis 17, 2014 1:28 pm

To ja sie tez wypowiem. Na poczatek nalezy pamietac, ze akurat w naszym przypadku rozwiazanie im bardziej proste tym jest lepsze, jesli tylko spelnia wymagania biznesowe.
Pierwsze co sie rzuca w powyzszych rozwiazaniach to uzycie klasy Console w srodku metody. Jest to element widoku i z pewnoscia nie powinna ona znajdowac sie w tym miejscu.
W przypadku typow IEnuerable powinno sie uzywac metody .Any() zamiast przyrownania Count() == 0. Wyjasnienie tutaj: link
Poza tym tresc zadania wydaje sie nie do konca poprawna. W zadnym porzadnym systemie nie ma takich zalozen, ze zwraca sie pierwszy element listy, jesli zalozenie nei zostanie spelnione (znalezienie klucza).

Stravi napisał:Hej,
póki ta metoda jest prywatna i panujesz na tym co jej przekazujesz to nie ma co się gimnastykować ze sprawdzaniem zawartości listy. Ale jeżeli ta metoda ma być udostępniona jako publiczna to warto tez dodać sprawdzenie czy nie jest nullem Smile

Calkowicie sie nie zgadzam. Pamietaj, ze malo kiedy piszesz cala aplikacje samodzielnie. Rownoczesnie z Toba pracuja inni programisci, ktorzy moga uzywac Twojej metody. Kod powinien byc przedewszystkim tak zabezpieczony, aby uniknac bledow w systemie, ktore pozniej ciezko wykryc. Jesli widzisz, ze mozna sie przed czyms zabezpieczyc - zabezpieczasz!
Fores
Fores

Liczba postów : 73
Join date : 30/05/2013
Age : 33
Skąd : Katowice

Powrót do góry Go down

Zadanie key w list Empty Re: Zadanie key w list

Pisanie by Stravi Pon Lis 17, 2014 7:28 pm

Fores napisał:
Stravi napisał:Hej,
póki ta metoda jest prywatna i panujesz na tym co jej przekazujesz to nie ma co się gimnastykować ze sprawdzaniem zawartości listy. Ale jeżeli ta metoda ma być udostępniona jako publiczna to warto tez dodać sprawdzenie czy nie jest nullem Smile

Calkowicie sie nie zgadzam. Pamietaj, ze malo kiedy piszesz cala aplikacje samodzielnie. Rownoczesnie z Toba pracuja inni programisci, ktorzy moga uzywac Twojej metody. Kod powinien byc przedewszystkim tak zabezpieczony, aby uniknac bledow w systemie, ktore pozniej ciezko wykryc. Jesli widzisz, ze mozna sie przed czyms zabezpieczyc - zabezpieczasz!

Najpierw piszesz, że całkowicie się nie zgadzasz, a potem piszesz zupełnie coś innego!

Napisałem, że jeżeli to jest tylko jego prywatna metoda i panuje nad jego parametrami wejsciowymi to może sobie to podarować i tak się robi w wielu projektach. Jak nie wiesz co wywołujesz to tego nie używasz - proste jak Skoda.

Stravi
Lider Rozwoju Oprogramowania "Madagaskaru"
Lider Rozwoju Oprogramowania

Liczba postów : 92
Join date : 01/03/2014
Age : 34
Skąd : Gdańsk

Powrót do góry Go down

Zadanie key w list Empty Re: Zadanie key w list

Pisanie by Fores Pon Lis 17, 2014 9:38 pm

Pozostała część wiadomości dalej utrzymuje to zdanie. W takim razie uargumentuje swoją opinie trochę bardziej szczegółowo:

  • Nie mozesz zakladac, ze bedziesz jedynym uzytkownikiem swojej metody. Widzac jej slabe punkty powinienes przed nimi sie zabezpieczyc lub zwrocic odpowiedni wyjatek gdy nie zostana spelnione pewne wymagania.
  • Idac tym tokiem...
  • Weryfikujac w tym przypadku czy parametr nie jest nullem, mozemy zwrocic swoj wlasny wyjatek mowiacy o tym z ktorym obiektem jest problem. Bez takiej weryfikacji dostaniemy prosty NullReferenceException, ktory nam duzo mniej mowi.
    Kod:
     if (list == null)
      {
        throw new ArgumentNullException("list");
      }

  • Juz na poczatku mozemy stwierdzic czy metoda sie wywola prawidlowo. Nie robiac takiej weryfikacji zostanie wywolany niepotrzebny kod, ktory moze niesc ze niepotrzebne problemy
  • Jesli bedziesz przekazywal parametr dalej masz pewnosc, ze on jest prawidlowy
  • Utrzymanie kodu jest duzo latwiejsze, kod jest bardziej przejrzysty
  • Jak to z tego typu metodami juz bywa rzadko kiedy sa uzywane tylko jednorazowo. Osobiscie preferuje sprawdzic raz czy parametr nie jest nullem, niz w kazdej metodzie publicznej 'upewniac sie' czy jest ok. A zdaje sobie sprawe z tego, ze nie zawsze mozna byc tego pewnym. Pomaga to zarowno w zrozumieniu kodu, jak i przy pozniejszych testach jednostkowych. Piszac rozbudowane aplikacje jest tyle punktow, ktore moga nam namieszac, ze mysle, ze kilka dodatkowych linii kodu nam nie zaszkodzi dla wlasnej wygody (lub kilka znakow, jesli zrobimy extension method).
Fores
Fores

Liczba postów : 73
Join date : 30/05/2013
Age : 33
Skąd : Katowice

Powrót do góry Go down

Zadanie key w list Empty Re: Zadanie key w list

Pisanie by emielek Wto Lis 18, 2014 6:47 pm

Hej, dzięki wam obu za pomoc. Zadanie faktycznie dotarło do mnie (nieoficjalną drogą) nie w pełni sprecyzowane, ale mogłem przynajmniej sprawdzić czy dobrze je rozumiem a potem błysnąć^^ jak pulsar typu S Wink. Hmmm szkoda, że nie można nagradzać jakimiś plusami pomoc na forum.

emielek

Liczba postów : 27
Join date : 04/02/2014
Age : 40

Powrót do góry Go down

Zadanie key w list Empty Re: Zadanie key w list

Pisanie by Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach