Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie

4 posters

Go down

Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie Empty Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie

Pisanie by event15 Sro Gru 17, 2014 9:42 pm

No to Hej Smile

Mam dość dobrze zarysowany pomysł, a raczej w tym momencie projekt utworzenia aplikacji (prawdopodobnie bazodanowej) mającej na celu pomoc w specjalizacji zwanej logopedią.

Jako, iż mam styczność bezpośrednią z ludźmi, którzy są logopedami/studiują ten przedmiot jestem na bieżąco informowany wzmiankami "boze, czemu jeszcze ktoś nie wymyślił czegoś takiego, takiego i takiego? Jesteśmy zaniedbywani".

O co chodzi?
event15 napisał:event15.com.pl/moodle/Projekt%20Logos.docx

Tu podałem link ze wstępnym projekcikiem.

Jednak to nie koniec, ponieważ temat nie zostaje wyczerpany, jedyną kwestią jest utworzenie tych rzeczy, które są do tej pory opisane.
Kwestie merytoryczne, jako programiści możecie olać. Ja i osoby zainteresowane z tej dziedziny postaramy się o dobranie odpowiedniej treści (chodzi o zagadnienia logopedyczne)

W przyszłości myślę o rozbudowaniu programu o graficzne zaznaczanie miejsc realizacji głosek przez pacjenta dzięki czemu program będzie analizował dysfunkcje bądź jakieś nieprawidłowości.
W jeszcze dalszej przyszłości - myślę o stworzeniu do tego modułu, który po zintegrowaniu z kamerą i mikrofonem samodzielnie wychwyci pewne niuanse - jednak to dalsza przyszłość (z tego co wiem jest możliwe to do zrealizowania).

Na razie chciałbym się skupić na podstawowej funkcjonalności programu:
wyszukiwanie słów z bazy danych na podstawie podanych informacji. Logopedom jest to głównie potrzebne do wyszukania słów które na przykład zawierają wszystkie głoski poza tymi: r, sz, cz dż, t, d, g

Wydaje się proste, jednak istnieją głoski miękkie, twarde, sonarne, jest podział na przedniojęzykowe i tylnojęzykowe, drżące, zwarte i szczelinowe.
Ba, do tego jeszcze są sąsiedztwa, czyli np w wyrazie przerwa wymawia się w rzeczywistości "pszerwa". ale w rzodkiewka albo brzydki nie słychać zamiany na sz.


Generalnie. Program ma wyszukiwać słowa, wyświetlać ich realizację (czyli zapis fonetyczny) i wyszukiwać wyrazy o podobnym brzmieniu (czyli ta sama ilość sylab, i w pewnym stopniu podobna ostatnia sylaba - jeżeli dla rymów).

Ktoś chętny do rozmów?

event15

Liczba postów : 14
Join date : 12/12/2014
Age : 31

Powrót do góry Go down

Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie Empty Re: Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie

Pisanie by event15 Sro Gru 17, 2014 9:47 pm

Generalnie co tu będzie potrzebne:
- Na pewno umiejętność stworzenia bazki danych (jakoś poukładanie tego)
- Na pewno zrobienie szperacza po niej (czyli pętle for, do while, while)
- Możliwe, że obsługa plików
- Praca na tablicach (int tab itp)
- Praca na łańcuchach znakowych
- Praca na wyjątkach (w końcu programik musi być wyjątkowy Wink )
- Na chwilę obecną nie przewiduję połączenia z siecią, aczkolwiek potrafiłbym coś takiego zrobić (chyba)
- coś się tam pewnie wymyśli

event15

Liczba postów : 14
Join date : 12/12/2014
Age : 31

Powrót do góry Go down

Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie Empty Re: Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie

Pisanie by michupl22 Czw Gru 18, 2014 9:12 am

Pomysł na aplikację treningową fajny, ale jako projekt komercyjny nie dasz rady przedrzeć się. W googlach masz pełno słowników i pewnie logopedyczny się znajdzie. A już nie mówię o aplikacjach mobilnych.
michupl22
michupl22
Lider Infrastruktury "Madagaskaru"
Lider Infrastruktury

Liczba postów : 142
Join date : 17/06/2013
Age : 30
Skąd : Polska

Powrót do góry Go down

Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie Empty Re: Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie

Pisanie by event15 Czw Gru 18, 2014 1:53 pm

Na razie uznam to jako program treningowy. Jeżeli będzie się rozwijał i szedł do przodu to mam masę różnych funkcji, które można wdrożyć i które będą bezkonkurencyjne. W tej chwili z komercyjnych produktów wspomagających pracę logopedy to byłaby to (o ile dobrze sprawdzałem) trzecia aplikacja.

I zaznaczam, że w tej chwili nie chodzi o robienie konkurencji, tylko o sprawdzenie się, czy takie programy można wspólnie napisać. Nie istnieje produkt idealny Smile

event15

Liczba postów : 14
Join date : 12/12/2014
Age : 31

Powrót do góry Go down

Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie Empty Re: Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie

Pisanie by michupl22 Czw Gru 18, 2014 2:24 pm

Oczywiście zgadzam się z tobą w pełni. Nie ma produktów idealnych. Jednakże twoja wypowiedź trochę za brzmiała (przynajmniej dla mnie) jakbyś chciał od razu pisać komercyjny projekt. Fajnie, że ktoś ma takie pomysły. Jestem za tym żeby nie zwlekać i próbować już coś robić.
michupl22
michupl22
Lider Infrastruktury "Madagaskaru"
Lider Infrastruktury

Liczba postów : 142
Join date : 17/06/2013
Age : 30
Skąd : Polska

Powrót do góry Go down

Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie Empty Re: Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie

Pisanie by event15 Czw Gru 18, 2014 2:43 pm

Swoją drogą spróbuj znaleźć w necie słownik, który wyświetla wyrazy, litery w klasyfikacji fonetycznej. Chociażby znajdź słownik poprawnej polszczyzny czy poprawnej wymowy.
Zapewniam Cię, nie znajdziesz.

Powód jest prosty. Dużo z tym roboty. A jak nie wierzysz, to spójrz na choćby odmianę prostych liczebników:
grzegorj.w.interia.pl/gram/pl/liczeb00.html

Kto by pomyślał, że można się o nich tyle rozpisać Twisted Evil


event15

Liczba postów : 14
Join date : 12/12/2014
Age : 31

Powrót do góry Go down

Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie Empty Re: Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie

Pisanie by event15 Czw Gru 18, 2014 2:45 pm

Oczywiście w tej chwili projekt nie ma prawa być komercyjny - to będzie raczej zabawa edukacyjna, która może w przyszłości rozwinie się do czegoś zielonodajnego.
Jestem po prostu nauczony, że aby kogoś zachęcić do współpracy to trzeba włożyć trochę swojej pracy aby ładnie to przygotować i opisać dość szczegółowo. Takie opisy projektów w doc to mam po technikum Razz

event15

Liczba postów : 14
Join date : 12/12/2014
Age : 31

Powrót do góry Go down

Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie Empty Re: Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie

Pisanie by event15 Czw Gru 18, 2014 2:49 pm

Widzę, że jest tu masa ludzi, którzy się rozwijają dość prężnie dzięki projektowi Madagaskar. Sam chętnie będę piął się w górę po szczeblach i robił kolejne kamienie milowe. Tym bardziej, że bez znajomości tych rzeczy, które są tu omawiane nie da się nic zrobić.

Dlatego to, co proponuję to mógłby być jakiś pod-projekt podpięty pod Madagaskar. Jeżeli się uda to już widzę te nagłówki "Grupa Madagaskar stworzyła jakiś genialny program - tam można się nauczyć prawdziwego programowania" Wink

Z tym, że to prawdopodobnie daleka przyszłość, ale przyszłość Smile

event15

Liczba postów : 14
Join date : 12/12/2014
Age : 31

Powrót do góry Go down

Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie Empty Re: Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie

Pisanie by michupl22 Czw Gru 18, 2014 2:53 pm

Wszystko jest możliwe. Trzeba tylko chcieć i działać!
michupl22
michupl22
Lider Infrastruktury "Madagaskaru"
Lider Infrastruktury

Liczba postów : 142
Join date : 17/06/2013
Age : 30
Skąd : Polska

Powrót do góry Go down

Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie Empty Re: Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie

Pisanie by Stravi Czw Gru 18, 2014 6:45 pm

Cześć,
dokładnie tak jak michupl22 wszystko jest możliwe.
Chętnie dołączę do takiego zespołu.
Proponuję zorganizować jakiś kanał szybkiej komunikacji typu teamspeak na początek żeby ustalić co i jak.

Zdaje się, że myślisz o programie okienkowym, a warto też projektując ten program myśleć o webowym wykorzystaniu, czyli w skrócie MVC.

Stravi
Lider Rozwoju Oprogramowania "Madagaskaru"
Lider Rozwoju Oprogramowania

Liczba postów : 92
Join date : 01/03/2014
Age : 34
Skąd : Gdańsk

Powrót do góry Go down

Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie Empty Re: Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie

Pisanie by event15 Czw Gru 18, 2014 7:04 pm

MVC to nie przypadkiem wzorzec programowania? W sensie Model-View-Controller?

Miło mi, że to się przyjmuje z pozytywnym odzewem. To znaczy, że pomysł ma potencjał.
W moim zamyśle jest to program okienkowy, jednak nie stoi na przeszkodzie aby zrobić z tego Webówkę. Kwestia dostosowania.
PS. To nie będzie jakiś oddzielny projekt od madagaskaru. Sam się uczę, chcę rozwijać się w Madagaskarze.
Można by zacząć tę aplikację robić jako grupowe zadanie/warsztat z gałęzi programistycznej. Albo jakoś inaczej. Bardzo cenię @koszmarka, za stworzenie tak potężnej grupy programistów (i przyszłych programistów) dlatego nie zamierzam podkradać mu osób.
Chciałbym się dowiedzieć, jakie rozwiązania proponujecie aby to zrobić jako zadanie rozwojowe w Madagaskarze, oraz jakie rozwiązania proponujecie, aby to wszystko zorganizować - czyli zarządzanie kodem, projektem itp.

event15

Liczba postów : 14
Join date : 12/12/2014
Age : 31

Powrót do góry Go down

Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie Empty Re: Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie

Pisanie by Stravi Czw Gru 18, 2014 7:06 pm

Tak MVC to wzorzec programowania, w którym oddzielasz widok od logiki.

Stravi
Lider Rozwoju Oprogramowania "Madagaskaru"
Lider Rozwoju Oprogramowania

Liczba postów : 92
Join date : 01/03/2014
Age : 34
Skąd : Gdańsk

Powrót do góry Go down

Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie Empty Re: Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie

Pisanie by koszmarek Czw Gru 18, 2014 7:59 pm

Hej event15.

Daruj brak polskich liter (musze teraz dzialac na vpn z zagranicy z podrozy sluzbowej i wariuje mi klawiatura przy polskich znakach)

Ja nie mam jeszcze wyrobionego zdania co do Twojego pomyslu. Jak chcesz to mozesz sprobowac zagonic do Tworzenia tej aplikacji (potencjalnie) caly nasz zespol, tzn. mozesz ten pomysl zglosic tu:
https://madagaskar.forumpolish.com/t92-w-trakcie-etap-1-wybor-aplikacji-systemu-do-utworzenia

Powyzszy link to kolejny etap tworzacej sie oficjalnej naszej galezi DEWELOPERSKIEJ. Na tym etapie wybieramy najbardziej atrakcyjna/odpowiednia aplikacje do napisania przez caly zespol.
Na dalszym etapie bedzie glosowanie , wiec tam mozesz przekonywac do swojego pomyslu.
Mozesz rowniez w tamtym watku podac link do TEGO watku (tym samym jakby powiazac watki) , celem udostepnienia szczegolow (ale nie musisz, Twoja decyzja). Jezeli bedziesz ciagnal dyskusje tylko tutaj (bez powiazania z watkiem w "galezi deweloperskiej") to tracisz szanse oficjalnego zaprzegniecia do tego projektu calego zespolu.
koszmarek
koszmarek
Lider grupy "Madagaskar"
Lider grupy

Liczba postów : 596
Join date : 25/10/2012

Powrót do góry Go down

Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie Empty Re: Dość obszerny projekt - ciekawe zagadnienie - lekkie wyzwanie

Pisanie by Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach