Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Zmiana formuły warsztatów od w17

+8
tharkun
gokusiek
michaueqq
tomtom1
michupl22
zefirek
Nemiz
koszmarek
12 posters

Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by koszmarek Czw Paź 22, 2015 9:20 pm

Proszę o opinie, czy taka (nowa) formuła warsztatów Wam odpowiada. Jest to formuła nie oparta na wideo, lecz zbiżona do tzw. "manuali" (treści, kod aplikacji, screeny itd):
https://drive.google.com/folderview?id=0ByEDbuEU88x4SzZwT3BEQlBVbDQ&usp=sharing


Proszę o opinie tych co zaliczyli warsztat nr 17 (w tej nowej formule)
koszmarek
koszmarek
Lider grupy "Madagaskar"
Lider grupy

Liczba postów : 596
Join date : 25/10/2012

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by Nemiz Czw Paź 22, 2015 9:38 pm

Moim zdaniem jest jak najbardziej prawidłowa. Zmieniłbym jedynie format na PDFa - dla mnie jest przyjaźniejszy do przeglądania treści.
Czytam gdzie chcę- nie zawsze można obejrzeć wideo. Wspomnę rownież, że wszystkie te instrukcję można zbierać w jednego PDFa i wypuścić nasz poradnik (czy dla wszystkich kwestia dogadania).

Czy do poprzednich warsztatów też powstaną takie instrukcję czy zachowujemy formę filmów?
Nemiz
Nemiz

Liczba postów : 39
Join date : 01/09/2015
Skąd : Łódź

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by koszmarek Czw Paź 22, 2015 9:50 pm

Nemiz napisał:Czy do poprzednich warsztatów też powstaną takie instrukcję czy zachowujemy formę filmów?
Pytaj, proponuj tutaj Very Happy : https://madagaskar.forumpolish.com/t192-waze-pomysly-na-produkcje-laborek
koszmarek
koszmarek
Lider grupy "Madagaskar"
Lider grupy

Liczba postów : 596
Join date : 25/10/2012

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by zefirek Pią Paź 23, 2015 8:58 am

W mojej ocenie znalazły się same 6.
Jak mój poprzednik - dużo lepiej analizuje się materiał i zawsze gdzie chcę, nie ma ograniczeń.
Łatwiej się analizuje kod omawianej aplikacji, można wielokrotnie czytać, śledzić itp.
Film ma wiele ograniczeń i dużo więcej kombinacji z nim.
Myślę że PDF jest bardzo dobrym pomysłem, choć tak jak w moim przypadku - zawsze mogę jeszcze wyłapać błędy przy okazji.
Wspaniałym pomysłem jest załączanie kodu źródłowego (choć mniej zaawansowanym polecam przeklepanie - trening).
I najważniejsze - ograniczamy ilość MB zajmowanych na dysku a w realiach dzisiejszej ilości informacji to bardzo ważna rzecz.

Uważam że, ta zmiana jest na lepsze.

zefirek
Egzaminator Warsztatów "Madagaskaru"
Egzaminator Warsztatów

Liczba postów : 41
Join date : 27/05/2013
Skąd : Gryfów Śląski

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by michupl22 Pią Paź 23, 2015 9:16 am

zefirek napisał:Jak mój poprzednik - dużo lepiej analizuje się materiał i zawsze gdzie chcę, nie ma ograniczeń.

Tutaj masz rację. Dlatego uważam, że PDF jako uzupełnienie warsztatu powinny być. Dla programistów, którzy znają już mniej więcej podstawy może to być dla nich lepszy sposób dokształcenia.

zefirek napisał:Film ma wiele ograniczeń i dużo więcej kombinacji z nim.

Pewien wykładowca powiedział mi, że żeby zostać programistą trzeba mieć dużo praktyki. Jak nim zostać skoro w PDF'ach jest sama teoria? Na filmach jak coś nie zrozumiesz to przynajmniej zobaczysz w praktyce, a PDF'ie masz statyczne obrazki, które tak naprawdę wiele nie pokazują.

zefirek napisał:I najważniejsze - ograniczamy ilość MB zajmowanych na dysku a w realiach dzisiejszej ilości informacji to bardzo ważna rzecz.

W dzisiejszych czasach Internet masz bez ograniczeń, a dyski są tanie. Prawie 50 groszy za 1 GB. 1 TB dysk dostaniesz za 300 zł. Przeciętny warsztat waży ok. 200 MB. Czyli na 1 TB dysk zmieścisz ok. 5000 warsztatów. A już nie mówię o tym, że film raz obejrzysz i usuwasz, bo jeśli są PDF'y to do przypomnienia wystarczą.

Nemiz napisał:Czytam gdzie chcę- nie zawsze można obejrzeć wideo.

Nie wiem jak to robisz, ale ja żeby się cokolwiek nauczyć to muszę w ciszy i spokoju przeanalizować materiał. W autobusie gdzie ludzie ściśnięci lub hałas uliczny nie pozwalą na skupienie się nad materiałem, a na wykładach uniwersyteckich słuchasz wykładowcy, a jak robisz co innego to tak naprawdę niczego się nie nauczysz.

Zatem, ja uważam, że wideo-warsztaty nadal powinny być.
michupl22
michupl22
Lider Infrastruktury "Madagaskaru"
Lider Infrastruktury

Liczba postów : 142
Join date : 17/06/2013
Age : 30
Skąd : Polska

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by Nemiz Pią Paź 23, 2015 10:05 am

Oba rodzaje warsztatów mają wady i zalety. Tekst można analizować swoim tempem, a wideo przeskakiwać nie ma sensu bo coś pominiesz. Łatwiej jest wyciągnąć kartkę papieru czy telefon i przeczytać nawet dla przypomnienia i o to mi chodziło Wink Jeżdżę autobusem codziennie i jak jest możliwość to codziennie coś czytam i nie wymaga to niesamowitego skupienia (nie mówię o przypadkach ekstremalnych, gdy jedzie jakiś DJ czy awanturnik).



Nemiz
Nemiz

Liczba postów : 39
Join date : 01/09/2015
Skąd : Łódź

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by zefirek Pią Paź 23, 2015 10:30 am

michupl
Poco płacić za pojemności?
Co do filmu - tekst zmusza do rozwoju - trzeba szukać jak wykonać to co na filmie pokazane:)
Z własnego doświadczenia wiem że pewne triki poznaje się w "praniu".

Uważam że, ten model (tylko początki film) jest super.

zefirek
Egzaminator Warsztatów "Madagaskaru"
Egzaminator Warsztatów

Liczba postów : 41
Join date : 27/05/2013
Skąd : Gryfów Śląski

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by michupl22 Pią Paź 23, 2015 12:19 pm

zefirek napisał:Co do filmu - tekst zmusza do rozwoju - trzeba szukać jak wykonać to co na filmie pokazane:)

Jak i wszystko zmusza do rozwoju. Samo programowanie tego wymaga.

zefirek napisał:Z własnego doświadczenia wiem że pewne triki poznaje się w "praniu".

Niech mi nikt nie mówi, że wszystko da się samemu nauczyć. Są rzeczy, które muszą zostać przekazane. Gdy się pracuje jako programista wśród programistów jest wymiana wiedzy, ale gdy uczestniczysz w projekcie szkoleniowym przeważnie doświadczeniem dzieli się jedna osoba.
michupl22
michupl22
Lider Infrastruktury "Madagaskaru"
Lider Infrastruktury

Liczba postów : 142
Join date : 17/06/2013
Age : 30
Skąd : Polska

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by tomtom1 Pią Paź 23, 2015 12:58 pm

Witam

Panowie (i Panie)
Z całym szacunkiem ale przypomina mi to dyskusję o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętem Wielkanocnym... NIE doszedłem do warsztatu 17, ale jak każdy uczestnik mam do niego dostęp... Czytałem/przeglądałem i dla mnie jest super... Przecież pod wpływem opinii uczestników została zmieniona formuła warsztatów... Ja jestem przekonany do "czytanej" formy warsztatów (może też dlatego, że jestem wielbicielem słowa pisanego:))
Ilu nas jest w projekcie, tak każdy będzie miał swoje zdanie na temat formy przekazywanej wiedzy... Tylko jest jedna ważna sprawa: NIE KAŻDY o tym pisze... a to wielka szkoda - przynajmniej wtedy byłoby wiadomo na czym stoimy. Zdecydowana większość zmian w projekcie jest zasługą kilku, może kilkunastu (zaledwie) uczestników... Gdzie jest reszta???? Sorry ale teraz wylałem trochę moich żali...  Crying or Very sad
Pozdrawiam
Tomtom
tomtom1
tomtom1
Koordynator Ruchu Egzaminacyjnego "Madagaskaru"
Koordynator Ruchu Egzaminacyjnego

Liczba postów : 81
Join date : 09/12/2014

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by koszmarek Pią Paź 23, 2015 1:32 pm

Ale ale ... jest różnica ! - kiedyś na forum byłem aktywny ja + garstka uczestników (tych co akurat się nudzili)
Teraz na forum jestem ja + wszyscy liderzy gałęzi Zmiana formuły warsztatów od w17 Icon_biggrin + garstka uczestników. ... nie jestem już aż tak osamotniony jak kiedyś, dla mnie bomba. Wierzę , że wkrótce (od listopada , powiedzmy najpóźniej od nowego roku) osiągniemy efekt że garstka zmieni się w kilkadziesiąt os. aktywnych na forum ... ale nie chcę Wam przypominać jak chcę to (wreszcie!) to osiągnąć ... bo znowu wchodzimy w temat reorganizacji całego projektu (arrrrghhh ! ... sorry;p)  .. czyli proszę nie odbiegajmy tu coraz bardziej od tematu tego posta (zmiany formuły laborek)
koszmarek
koszmarek
Lider grupy "Madagaskar"
Lider grupy

Liczba postów : 596
Join date : 25/10/2012

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by michaueqq Sob Paź 24, 2015 11:12 am

Nie zgodzę, się tutaj z większością. Dla mnie obejrzenie warsztatu video jest najwygodniejszą z możliwych opcji. Autobusem nie jeżdżę, zawsze samochodem - być może dlatego Smile

Druga sprawa - jeśli chcesz się rzeczywiście czegoś nauczyć to należy warsztaty połączyć z praktyką a więc mieć otwarty warsztat i Visuala równocześnie aby na bieżąco wykonywać odpowiednie zadania. Skuteczność takiej nauki "w autobusie" w mojej ocenie jest zbliżona do zerowej.

Pozdrawiam

@down
otóż to Smile


Ostatnio zmieniony przez michaueqq dnia Sob Paź 24, 2015 12:05 pm, w całości zmieniany 1 raz

michaueqq

Liczba postów : 2
Join date : 14/08/2015

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by michupl22 Sob Paź 24, 2015 11:57 am

Zgadzam się z michaueqq. A już myślałem, że tylko ja jestem pokręcony. Oglądanie warsztatów można również porównać z ćwiczeniami na studiach, gdzie wykładowca jednocześnie tłumaczy, a na komputerach piszemy.
michupl22
michupl22
Lider Infrastruktury "Madagaskaru"
Lider Infrastruktury

Liczba postów : 142
Join date : 17/06/2013
Age : 30
Skąd : Polska

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by gokusiek Sob Paź 24, 2015 3:36 pm

Siemka, ja osobiście uważam , że taka forma warsztatów jest zdecydowanie lepsza. Przede wszystkim jeżeli chodzi o czas, który jest potrzebny na naukę. Jeżeli masz problem z jakimś zagadnieniem lub chcesz sobie coś powtórzyć to ciężko na filmie trafić idealnie w interesujący Cię fragment. W obecnej formie otwierasz dokument i od razu lecisz do konkretnego rozdziału. Nie zgodzę się natomiast z tym ,że tylko wideo warsztaty można porównać do ćwiczeń na studiach. To chyba nie jest problem aby zapisać dokument na dysku, otworzyć go i przerabiać rozdział po rozdziale mając włączonego VS. Ale to moje zdanie, nie musicie się z nim zgadzać. Wracając do tematu, obecna forma jest wg mnie idealna, bardzo przejrzysta a nauka z dokumentu nie stanowi żadnego problemu. Idziemy powoli do przodu więc za niedługo nie trzeba będzie prowadzić studentów za rączkę , pokazując krok po kroku jak wykonać pewne czynności (np. dodać nową klasę czy utworzyć projekt) , dzięki czemu tworzenie warsztatów na pewno stanie się prostsze Smile

gokusiek

Liczba postów : 18
Join date : 08/03/2014

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by tharkun Pon Paź 26, 2015 10:56 am

Witam
Moje wrażenia co do formuły warsztatu 17 są jak najbardziej pozytywne. Problem opisany przejrzyście i czytelnie.
Oglądanie materiału video było mocno czasochłonne, szczególnie jeśli chciało się wyszukiwać jakiś konkretny fragment. W wersji czytanej tego problemu nie ma. Można się skupić na jednym zagadnieniu i bardzo szybko je odszukać (duży plus).
Zarzuty że na filmie można zobaczyć to co się nie rozumie wg mnie są trochę nietrafione. Nie można mieć wszystko podane na tacy bo wtedy idziemy na łatwiznę. Jeśli czegoś się nie rozumie lub nie wie (jest jakaś niejasność) to można albo samemu poszukać albo spytać na forum (dodatkowy plus aby to forum rozruszać). O wiele szybciej zapamiętam coś do czego doszedłem sam niż gdybym miał wyklikać to co jest pokazane na filmie.
Popieram poprzedników jeśli chodzi o wersję w formacie PDF.
Jedyny mój minus co do ilości zrzutów ekranu. Wg mnie nie ma sensu się zbytnio rozwlekać i szczegółowo opisywać operacje które były opisane w poprzednich warsztatach. Nie potrzeba krok po kroku pokazywać jak np. zmienić nazwę projektu.


michaueqq napisał:Nie zgodzę, się tutaj z większością. Dla mnie obejrzenie warsztatu video jest najwygodniejszą z możliwych opcji. Autobusem nie jeżdżę, zawsze samochodem - być może dlatego Smile
no tak, to jest argument. prowadząc samochód można spokojnie oglądnąć i przyswoić warsztat w formie video Very Happy

tharkun
Egzaminator Warsztatów "Madagaskaru"
Egzaminator Warsztatów

Liczba postów : 12
Join date : 02/11/2012

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by michupl22 Pon Paź 26, 2015 11:36 am

Skoro większość uczestników popiera wersję PDF, to lepiej w nią pójść. Zawsze większa część zadowolonych uczestników niż pojedyncze osobniki.
michupl22
michupl22
Lider Infrastruktury "Madagaskaru"
Lider Infrastruktury

Liczba postów : 142
Join date : 17/06/2013
Age : 30
Skąd : Polska

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by Nemiz Pon Paź 26, 2015 6:34 pm

Kto tu pisał o nauce w autobusie, a nie czytaniu dla przyjemności? Do czytania gazety też potrzebujecie kompletnej ciszy ?Smile

Nie wiem jak u Was na ćwiczeniach, ale ja dostaję PDFa z instrukcją i zadaniami, jak jest coś niejasne dla większości to tłumaczymy. Każdy robi swoim tempem i wychodzi jak skończy - jedni szybciej, inni siedzą do końca ale też dają radę.

Dla mnie PDF to wygoda- żeby przejrzeć Video muszę przewijać co 5-10s albo zajrzeć do dokumentacji gdzie co się znajduje(w której minucie).

Nemiz
Nemiz

Liczba postów : 39
Join date : 01/09/2015
Skąd : Łódź

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by o.rydzyk Pon Lis 23, 2015 10:36 pm

Myślę, że nowa formuła warsztatów jest jak najbardziej na plus. Uważam, że W17 to dobra pora na to aby w takiej formie została przekazywana nam wiedza z coraz nowszych rzeczy. Zalety to: łatwość namierzania pożądanej treści co wiąże się z oszczędnością czasu i wydaje mi się że, produkcja laborki również pochłania mniej czasu. Myślę, że taka forma spokojnie może zostać wdrożona na stałe, ale nie mam na myśli tutaj ograniczania się tylko i wyłącznie do zrzutów ekanowych. Pewnie pojawią się treści, które lepiej/ łatwiej będzie wytłumaczyć filmem video. CO do PDF'a to nie widzę problemu aby była to wersja PDF.

o.rydzyk

Liczba postów : 7
Join date : 03/01/2014
Age : 36
Skąd : Ksiestwo

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by Jaro Czw Gru 03, 2015 3:35 pm

Nowa forma warsztatów jest jak najbardziej ok. Opis przejrzysty i powtórzenia tam, gdzie trzeba. Super.

Jaro

Liczba postów : 13
Join date : 24/05/2013

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by Elchu Sro Sty 20, 2016 2:49 pm

Wszystko super wytłumaczone, jak dla mnie rewelacja tego typu manuale.

Wcześniejsza opcja z filmem nie była zła, ale długo się to wszystko oglądało.

Tak dla uzupełnienia jakby jeszcze do tego był film, już bez tekstu, bez muzyki, żeby nie tracić czasu tylko samo pisanie kodu (lub wklejanie gotowych kawałków, żeby zaoszczędzić czasu) pokazujące jak to wszystko zrobić, byłoby full wypas.

pozdrawiam.
Elchu
Elchu

Liczba postów : 14
Join date : 03/02/2014

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by 1bobik1 Wto Mar 08, 2016 10:58 pm

Nowa forma warsztatów jak najbardziej na +
Łatwiej wrócić w takiej wersji do potrzebnego fragmentu.

1bobik1

Liczba postów : 9
Join date : 10/03/2014
Skąd : Sosnowiec

Powrót do góry Go down

Zmiana formuły warsztatów od w17 Empty Re: Zmiana formuły warsztatów od w17

Pisanie by Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach